Lektury 2019/2020

KLASA IV
Lektura obowiązkowa:

  1. Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa
  2. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
  3. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań)
  4. Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy)
  5. Joanna Olech, Dynastia Miziołków
  6. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego
  7. Wybrane podania i legendy polskie
  8. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce, Jeanne Marie Leprince de Beaumont, Piękna i Bestia
  9. Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.

Lektura uzupełniająca:

  1. Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy
  2. Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść
  3. Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy
  4. Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki
  5. Selma Lagerlöf, Cudowna podróż Sat-Okh, Biały mustang
  6. Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.

KLASA V
Lektura obowiązkowa:

  1. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa
  2. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)
  3. Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni
  4. Bolesław Prus, Katarynka
  5. Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny
  6. Seweryna Szmaglewska, Czarne Stopy
  7. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce
  8. Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne
  9. Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

Lektura uzupełniająca:

  1. Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów
  2. Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo
  3. Karol May, Winnetou
  4. Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść
  5. Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa
  6. Bolesław Prus, Kamizelka
  7. Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant
  8. Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera
  9. Wybór innych tekstów kultury.

KLASA VI

  1. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – Rafał Kosik
  2. Bajki – Ignacy Krasicki
  3. W pustyni i w puszczy – Henryk Sienkiewicz
  4. Hobbit, czyli tam i z powrotem – J. R. R. Tolkien

KLASA VII

  1. Antoine de Saint-Exupéry  ,,Mały Książę’’
  2. Juliusz Słowacki  ,,Balladyna’’
  3. Ernest Hemingway ,,Stary człowiek i morze’’
  4. Aleksander Fredro ,, Zemsta’’
  5. Charles Dickens  ,,Opowieść wigilijna’’
  6. Adam Mickiewicz ,, Dziady cz. II’’
  7. Henryk Sienkiewicz ,,Latarnik’’
  8. Henryk Sienkiewicz  ,,Krzyżacy’’

 KLASA VIII

  1. Ziele na kraterze, Tędy i owędy (fragmenty) – Melchior Wańkowicz
  2. Treny – Jan Kochanowski
  3. Kamienie na szaniec – Aleksander Kamiński
  4. Pan Tadeusz – Adam Mickiewicz
  5. Syzyfowe prace – Stefan Żeromski
  6. Quo vadis – Henryk Sienkiewicz
  7. Artysta – Sławomir Mrożek